Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej.

Jasne!
Dowiedz się więcej

OKŁADKI KSIĄŻKOWE / ILUSTRACJA

image-1654
Wielu osobom ilustracja może kojarzyć się z bajkami dla dzieci. Jest to zaledwie jeden z wielu przykładów ilustracji.

Ilustracja w pełnym znaczeniu to nic innego jak narracja wizualna

– forma wizualnego opowiedzenia (zilustrowania) jakiejś treści w taki sposób, by odbiorca znalazł się w tej opowieści i przyjął określone postawy.

Ilustracja może przyjąć bardzo różne formy, poczynając od najczęściej kojarzonej formy rysunkowej, przez film, ikonografię, na infografice kończąc.

Warto zauważyć, że każdy wykres, diagram, czy nawet ikonki w systemach operacyjnych naszych komputerów to nic innego, jak właśnie ilustracja. Stosowana jest tak szeroko ze względu na jej jedną, bardzo ważna cechę  – możliwość dokonywania syntezy. Używając ilustracji, możemy wyszczególnić i uwypuklić bardzo konkretną cechę danej rzeczy i uprościć ją tak, by przekaz był bardzo jednoznaczny. Widząc fotografię, każdy będzie interpretował ją na swój sposób. Dobrze przygotowana ikona czytana jest jak litera – jej znaczenie jest automatyczne i jednoznaczne. Ta cecha wydawać się może mało spektakularna, ale gdy chcemy w szybki i zrozumiały sposób pokazać jakieś zagadnienie lub proces, nie istnieje lepsza metoda niż właśnie ilustracja.

 

Badania podają, że 75% ludzi nie rozumie tekstu czytanego. Z innych badań wynika, że prawie 90% (!) osób w ogóle nie podejmuje próby czytania tekstu mającego więcej niż dwa akapity. Dla wielu z nas oznacza to, że stosując słowo pisane, skazujemy się na utratę wielu potencjalnych klientów, którzy z różnych względów nie zainteresują się naszą ofertą w takiej formie.

 

Na koniec chcielibyśmy Ci pogratulować, bo skoro dotarłeś aż tu, oznacza to, że jesteś w znakomitej mniejszości ludzi, którzy potrafią i decydują się czytać…