X

Drukowanie na podłożach niestandardowych i ozdobnych

W dzisiejszych czasach coraz więcej drukarni, chcąc sprostać oczekiwaniom swoich klientów, zapewnia usługi obejmujące druk na praktycznie każdym materiale. Wśród najpopularniejszych, a zarazem najbardziej niestandardowych podłoży, jakie są wykorzystywane do zrealizowania wydruku, znajduje się szkło, drewno, płótno, folia, blacha, aluminiowa płyta kompozytowa, karton ozdobny i barwiony, a także liczne gotowe wyroby dostarczane przez klientów. Z kolei pośród podstawowych rodzajów druku, które umożliwiają wykonanie takiego zlecenia, znajduje się druk UV, offsetowy, cyfrowy i solwentowy.

Druk UV to technologia wykorzystująca niezwykle odporne na czynniki zewnętrzne atramenty UV, które pozwalają na nanoszenie różnorodnych nadruków na powierzchnie, takie jak plexi, aluminium, tektura falista, MDF, płyta wiórowa oraz wiele innych.

Offset to z kolei technika druku płaskiego, która doskonale sprawdza się w przypadku dużej ilości nakładów. Umożliwia ona drukowanie na wielu nietypowych materiałach, takich jak papier samoprzylepny czy gruby karton.

Druk cyfrowy natomiast pozwala na szybkie wykonanie małych nakładów wydruków, które mogą być spersonalizowane i uszlachetnione na wiele różnych sposobów. Dodatkowo druk ten pozwala na drukowanie materiałów na wielu różnych podłożach o zróżnicowanych formatach i gramaturze. Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów, które są stosowane w trakcie druku cyfrowego znajduje się papier ozdobny, papier samoprzylepny oraz różnego rodzaju folie.

Ostatni rodzaj druku, czyli druk solwentowy to technika, wykorzystująca ploter atramentowy, w którym klasyczne tusze wodne są zastąpione tymi na bazie rozpuszczalników organicznych. Dzięki temu, ten rodzaj druku może być stosowany wobec wszystkich podłoży, w tym tych nieprzyczepnych dla tuszy na bazie wody. Atrament solwentowy charakteryzuje się wyjątkową odpornością na czynniki zewnętrzne i jest on najczęściej wykorzystywany do drukowania na takich powierzchniach jak backlit, blockout, folia, mesh, frontlit oraz frontlight.