X

Co to jest sitemap i projekt funkcjonalny strony?

Chcąc stworzyć stronę internetową, która będzie zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna warto skorzystać z możliwości jakie daje sitemap i projekt funkcjonalny strony. Sitemap, zwany inaczej mapą strony, to specjalny plik w formacie HTML lub XML, który ułatwia indeksację rozbudowanych stron internetowych robotom wyszukiwarek. Plik ten pomaga robotom w znacznie szybszej i skuteczniejszej analizie strony internetowej. Dodatkowo mapa strony może być również źródłem dostarczającym cenne metadane, związane z podstronami, które są w niej wymienione.

Wśród podstawowych danych zawartych w metadanych znajdują się informacje o stronie internetowej, o tym kiedy była ona ostatnio aktualizowana, jaka jest częstotliwość wprowadzanych na niej zmian oraz jakie jest jej znaczenie w stosunku do innych adresów URL w witrynie. Sitemap jest obsługiwany przez wiele wyszukiwarek internetowych, w tym Google, Yahoo, MSN i Bing, i może służyć, jako pomoc w nawigacji po serwisach, które charakteryzują się bardzo złożoną strukturą. Korzystanie z mapy strony może również przynieść wiele korzyści w trakcie procesów optymalizacji strony internetowej pod wyszukiwarki. Dzięki niej można mieć pewność, że robot wyszukiwarki szybko znajdzie każdą podstronę danej witryny. Jest to możliwe dzięki temu, że mapa strony generuje wszystkie odnośniki w jednym miejscu.

Należy przy tym pamiętać, że rozmiar pliku, jakim jest sitemap nie powinien przekraczać 10 MB. Gdy mapa posiada zbyt dużo adresów url (ponad 50 tys.) lub jej rozmiar przekracza 10 MB, powinno się stworzyć kolejne pliki sitemap.

Projekt funkcjonalny strony jest natomiast dokumentem, który zawiera szczegółowy opis zasad działania i rozmieszczenia poszczególnych elementów tworzących system. Projekt ten stanowi schemat strony głównej oraz najważniejszych podstron wraz z ogólnym opisem znajdujących się na nich funkcjonalności.

Wśród podstawowych elementów, które zazwyczaj znajdują się w projekcie funkcjonalnym strony można wyróżnić budowę strony głównej oraz najważniejszych podstron, szczegółowy opis elementów makiety, charakterystykę celów systemu oraz sposobów ich realizacji, układ i opis wszystkich bloków wraz z ich funkcjonalnościami, a także układ i opis mechanizmów, które zostaną udostępnione użytkownikom.