X

Jak wygląda programowanie i testowanie strony klienta?

W dzisiejszych czasach, w których ogromne znaczenie maja urządzenia mobilne oraz Internet, każdy poważnie myślący o swojej firmie przedsiębiorca powinien mieć stronę internetową, która będzie stanowiła jego profesjonalną wizytówkę w sieci. Pomysłowo i odpowiednio zrealizowana strona, która będzie się prawidłowo wyświetlała na wszystkich typach i wielkościach powszechnie używanych urządzeń, w dużym stopniu przyczyni się do pozytywnego odbioru firmy i marki. Ponieważ będzie ona również stanowiła bazę wiedzy o firmie, jej produktach i usługach, zawarte w niej treści muszą być klarowne i zrozumiałe. Aby strona spełniała wszystkie oczekiwania klienta i była dobrze zaprojektowana musi być spójna, przejrzysta, unikatowa i powinna się wyróżniać na tle konkurencji.

Tworzenie strony internetowej wygląda inaczej w przypadku każdego klienta. Podstawą jest określenie funkcjonalności, jakie dana strona ma posiadać oraz wybranie odpowiedniego projektu graficznego. Jest to w dużym stopniu uzależnione od profilu działalności firmy oraz tematyki samej strony. Z kolei kodowanie i programowanie strony internetowej następuje zgodnie z przygotowaną wcześniej dokumentacją strony.

Nieodłącznym elementem tworzenia strony internetowej jest również jej testowanie, polegające na ocenie jakościowej projektu i wskazaniu ewentualnych poprawek. Proces ten sprawdza projekt, jakim jest strona internetowa pod kątem popełnionych błędów w trakcie jej programowania. Proponowane są wtedy możliwe rozwiązania, które poprawią działanie strony i zlikwidują występujące błędy.

Niezwykle ważnym etapem w trakcie testowania strony jest także jej sprawdzenie pod kątem użyteczności i User Experience. Dodatkowo większość firm projektujących strony internetowe udostępnia swoim klientom panel administracyjny strony w postaci systemu CMS, dzięki któremu mogą oni dowolnie, bez specjalistycznej wiedzy i doświadczenia z zakresu programowania, dodawać i zmieniać treści znajdujące się danej stronie.